Zuckerberg új házvezetője: J.A.R.V.I.S.
A Facebook-alapító nem tart attól, hogy a robotjai ellene fordulnak
Sok ember tesz fogadalmat újévkor, nem volt ezzel másképpen a Facebook alapítója, Mark Zuckerberg sem. Fogadalma nem csekélyebb, mint megalkotni egy mesterséges intelligenciával (MI) rendelkező „komornyikot”. Zuckerberg olyan ’”komornyikot” tervez készíteni, melyet állítása szerint úgy kell elképzelni, mint a Vasember című filmben Jarvist.
Jarvis egy mozaikszó: Just A Rather Very Intelligent System – vagyis: Csak Egy Meglehetősen Nagyon Intelligens Rendszer (J.A.R.V.I.S). Ez egy olyan mesterséges intelligencia, mely kommunikál, parancsokat hajt végre. Emellett vannak még emberi attribútumai, mint például: fáradtság, alvás, valamint akár az emberi problémákat is megérti, sőt megoldani is segít azokat.
Zuckerberg Facebook-oldalán az alábbi szerepeket szánja a Mesterséges Intelligenciájának (MI):
Meg fogom tanítani a hangom felismerésére, hogy így irányítsam az otthonom – zenét, lámpákat, hőmérsékletet.
Arra is meg fogom tanítani, hogy engedje be az ismerőseimet, ha a csengetés után felismeri az arcukat. Megtanítom, hogy értesítsen, ha bármi szokatlan történik Max (lánya) szobájában, így akkor is figyelhetek rá, ha nem vagyok vele.”
Az otthon komfortosabbá tétele mellett a munkában is segíteni fog az MI. A Facebook-alapító egyfajta asszisztenst is lát benne. Arra is fel akarja használni, hogy például az adatokat, munkát segítse vizualizálni a virtuális valóságban. Ez azért is nagy dolog, mivel így hatékonyabban tudja ellátni a szolgáltatásokat, és a cégvezetés szempontjából is előnyös.
Az egész újévi vállalkozását még az is tetézi, hogy egyedül fogja megírni a kódolást, más programozói segítség nélkül. Munkájához a már meglévő "okosotthonos" technológiák tanulmányozásából indul ki.
A Facebook-kommentekben többen arról kérdezték a feltalálót, hogy az MI nem rejt-e magában veszélyeket, mint akár a Terminátor című filmben a Skynet. Mások attól tartanak, képes lesz az egész hatalmat egy kézben centralizálni. Zuckerbergnek erre a következő a válasza:
„Úgy gondolom, képesek vagyunk olyan MI-t fejleszteni, ami nekünk dolgozik, és nekünk segít. Egyesek azzal ijesztgetnek, mekkora veszély van az MI-ben. Viszont számomra ez túlzott aggodalomnak tűnik, és sokkal kevésbé valószínűnek, mint a betegségek, az erőszak miatt kitörő katasztrófák és egyebek.”
Emellett azért meg kell jegyezni, a filmekben is ha mesterséges intelligenciáról volt szó, akkor a feltalálóik azt mindig szuper biztonságosnak gondolták.
Zuckerberg kijelentése után egyik kommentjében megjegyezte, hogy egyelőre az ő lakására fogja szabni a rendszert, mivel sokkal egyszerűbb egyszerre egy otthonra programozni, mert minden otthon teljesen más. Úgyhogy a piacra dobható okos otthonra várni kell még egy kicsit.
Kevésbé optimista a mesterséges intelligencia jövőjével kapcsolatban az Apple társalapítója, Steve Wozniak, aki szerint:
A robotok meghódítják a világot, és háziállatokká teszik az embert
(írta: Sztrady)