Újabb titokzatos óriáskráterek keletkeztek Szibériában
Csak találgatják a tudósok az okokat
Megnyílt a föld a szibériai Novokuznyeck régióban. A helyi lakosok rettegnek, mert elterjedt, hogy a húsz méter átmérőjű és harminc méter mély szakadék csak a kezdet, hamarosan egész falvakat fog elnyelni a mélység.
Menekülnünk kell innen. Bányák vannak alattunk, amelyeket a 90-es években zártak be, és most beomlanak
- mondta a Siberian Times tudósítójának Rinat Sarifullin, akinek a háza alig 100 méterre áll az új krátertől.
Az orosz katasztrófaügyi minisztérium egységei a helyszínen lezárták a szakadékot, és földdel töltötték fel a krátert.
Az eset alig néhány héttel azt követően történt, hogy egy másik szibériai helyszínen egész sor kráter keletkezett egyik napról a másikra. Nem messze a Gazprom bovanekovói gázmezőjétől 20 szakadák nyílt meg egy hatalmas kráter körül.
A szakértők nem találtak egyértelmű magyarázatot a kráterek keletkezésére. Geológusok szerint a globális felmelegedés miatt felolvadó, korábban állandóan fagyott permafrost földrétegből kiszabaduló metán okozza a jelenséget. Miután a metán robbanásveszélyes, ezért a hatóságok azt tanácsolják mindenkinek, hogy semmiképen ne használjon nyílt lángot az ilyen kráterek környékén. Emiatt a kutatóknak is veszélyes a vizsgálat, akik nem tudtak eddig dűlőre jutni.
Az eddigi legnagyobb kráter a sarkkörnél fekvő Jamal-félszigeten.
Bármi is az ok, az ilyen kráterek mindig csoportokban találhatók.
Olyanok mint a gombák. Ha egyet talász, ott biztosan lesz tucatnyi másik is
- mondja Vaszilij Bogojavlenszki, a Moszkvai Egyetem kőolaj és földgáz tanszékének professzora.
A jelenség megmozgatta az alternatív elméletek iránt nyitott kutatók fantáziáját is: van, aki az "üreges föld" mások titkos fölalatti bunkerek, vagy "ufógarázsokat" sejtenek a mélyben.
További furcsaságok Oroszországból és környékéről: a rejtélyes Tesla-torony Moszkva mellett, egy gigantikus égi füstgyűrű Kazahsztánban és az apokaliptikus vihar Fehéroroszországban.