Dorin Cioba romakirály különleges látogatása
Végre találkozhatott az izraeli muszlim cigánysággal
Cioba, a Romák Nemzetközi Egyesületének elnöke (IRU) meghívást kapott Roni Ben-Ari fotográfustól az Izraeli Művészeti Múzeum aktuális kiállítására Ramat Ganba. Az utazás keretein belül első alkalommal tudott ellátogatni a helyi cigány közösségekhez és a Jád Vásem Múzeumba – számolt be a The Jerusalem Post.
A kiállítás témája a romániai Lugoj (Lugos) város cigány lakóinak élete, erre kapta Cioba a meghívást és ennek köszönhetően életében először utazhatott el Izraelbe.
Ez az első alkalom, hogy lehetőségem nyílt találkozni a Szent Földön élő roma közösségekkel, emiatt rendkívül izgatott vagyok
- mesélte Cioba.
A második világháború során a nácik a zsidóság mellett a cigányságot is célpontjuknak tekintették, becslések szerint 220 ezer és másfél millió közé esik a roma áldozatok száma.
Roma gyerekek az auschwitzi koncentrációs táborban
Jeruzsálemben az Óvárosban az Oroszlán-kapu környékén levő szűkös kis lakásokban élnek az izraeli romák, kisebb csoportjaik pedig a gázai övezetben telepedtek le. A cigányok vallásukat tekintve itt általában muszlim hívők, de nem azonosítják magukat az arabokkal vagy a palesztinokkal. Jeruzsálemi tartózkodási engedéllyel rendelkeznek, de állampolgársággal nem, ahogyan a legtöbb kelet-jeruzsálemi arab sem.
A jeruzsálemi cigányság gyökerei ezer évvel nyúlnak vissza, Észak-Irakba, ahol a Bnei Murra néven ismert törzs élt. Utódaik ma szétszórva élnek, Európában keresztényekként, mások pedig muszlimokként a Közel-Keleten.
A cigányság 1187-ben érkezett Jeruzsálembe a muszlim hódítóval, Szaladinnal, akivel együtt harcoltak a keresztesek ellen. A cigányok itt maradtak és a beduinok életformájához hasonlóan, de tőlük külön törzsként sátrakban telepedtek le. Az Olajfák-hegyének lejtőin éltek több száz éven át, közel az Óváros arab negyedéhez.
Zsidók és romák Jeruzsálemben
A hat napos háború következtében sok roma Jordániában telepedett le. Mások pedig sátraikból a szűkös apartmanokba költöztek be az Óvárosba. Roma közösségek a Közel-Keleten ma Jordániában, Libanonban, Egyiptomban, Szíriában, Jemenben és Irakban élnek.
További érdekességek Jeruzsálemről ebben a posztunkban.