Hogyan tovább a Saul fia után?
Nemes Jeles László terveiről, félelmeiről és a sémák felrúgásáról
Egyetért Kertész Imrével a Saul fia rendezője: Auschwitz megismétlődhet Európában. "Bár már nincs nagyon sok zsidó Európában, de jöhet egy olyan dráma a gazdaságban, amitől megváltozik a közhangulat. Több jelenség is bomlasztja Európát. Oroszország például szélsőjobbos és szélsőbalos pártokat finanszíroz, amelyeket összekapcsolnak az Izraelt gyűlölő Iránnal. Eközben az Iszlám Állam terjeszkedése szinte töretlen. A ’30-as évekre emlékeztető judeofób jelenségekkel lehet találkozni Európában. Az árubőség még egyben tartja Európát, de szerintem nem kell sok, hogy ez megváltozzon."
A teljes interjú itt olvasható.
Európa valahol egy befogott száj. A mai egy technokrata, voluntarista, kiüresedett ideák mentén felülről mesterségesen összerakott Európa
– mondta a Heteknek adott interjújában Nemes Jeles László, a Cannes-ban nagydíjat kapott Saul fia című film rendezője.
Nemes Jeles szerint „a filmkészítés szempontjából Európában abszolút kádárizmus uralkodik”, de számára is meglepetést okozott, hogy „a magyar rendszer nem így működik”. A rendező úgy látja: „Európában ma megvannak a sémák, melyek szerint gondolkodni lehet, és ennek megfelelő tartalmú filmeket várnak el”, „a sémától való eltérésre pedig nem kíváncsiak”.
Ez szerinte igaz a holokausztra is.
Megvan, hogy hogyan illik erről a témáról filmet készíteni Európában.
A rendező beszámolt arról is, hogy Európában érték amiatt elutasítások, hogy a Saul fia igyekezett szakítani a kontinensen elvárt holokausztfilm-sablonokkal.
Ehhez képest szerinte „egy kezdő filmesnek Budapesten sokkal több a lehetősége, ha újító projektet akar finanszíroztatni, mint Európában”, és azt reméli, hogy „a Saul fiának a sikere bizonyítja, hogy itt megvalósult egy rizikós és merész filmterv, tehát van értelme az újításokkal való kísérletezésnek”.
A teljes interjút, amelyben a rendező a mai amerikai külpolitikáról, az Iszlám Államról és Európa megroppanásáról is beszél, a Hetek pénteken megjelenő számában olvashatják.
Kinek volt a legjobb üzlet a holokauszt? - erről korábban itt írtunk blogunkon.